Korunk kihívásai – összefoglaló

Korunk kihívásai címmel került megrendezésre egy a Z generációs problémákra fókuszáló előadás, mely a helyi mohácsi és környező településeken dolgozó szakembereket szólította meg. Fáy Csaba elnök nyitotta meg a programot, bemutatva az Egyesület tevékenységét, melyben működésünk céljainak időszerűségét emelte ki. Becsülendő munka a segítségnyújtás, mely maradandó értékeket hozhat létre. Egy rövid bemutatkozást követően a „Z generáció: kihívások és megoldások” címmel közös gondolkodásra invitált bennünket Dr. Németh Zoltán meghívott előadónk.

Előadása kezdetén elmondta, hogy a különböző generációk (X-Y-Z) különböző kihívásokkal találják szembe magukat, melyre szinte minden területen nagy befolyással bírt az 50-60-as évek kulturális forradalma. A jelenlegi tinédzser korosztály az 1995-ben és azt követően születettek a Z-generációba tartoznak, akik összefoglalva az alábbi sajátosságokkal rendelkeznek: türelmetlenek, motiválatlanok, erős a fogyasztói kultúrájuk, érzelmi inkontinencia jellemzi őket, kitágult a magánélet, telefonon kommunikálnak, nárcisztikus típusúak, individualisták, megküzdési stratégiájuk az azonnali megosztás.

A szakember kiemelte, hogy az eddigi generációkhoz képest különbség figyelhető meg a viselkedésben és gondolkodásban egyaránt. Agyi területen pedig már strukturálisan kimutatható változások észlelhetők ennél a korosztálynál: sok információt képes ugyan befogadni, de van egy ingerküszöbe, s szelektál, ha túl sok az adat. A rövid távú memória fejlettebb, ugyanakkor felszínes lesz a gondolkodás. Ezért van az, hogy a fiataloknak a távmemória és az összefüggésekben való gondolkodás nehezebben megy. Kutatási eredményekkel alátámasztva jelezte előadónk, hogy nem csak a Z-generációsoknál, az internet-használók körében is már jellemző, hogy az agyunk kiterjesztődött, a memóriánk az interneten van, s tranzaktív jelleggel bír, morfológiai változásokat létrehozva. Az internet és mobilhasználat miatt a személyesség megszűnik, mobilhoz való kötődés alakul ki, amely megszakítja a napi tevékenységeinket. A prezentációban bemutatott veszélyterületek jelenlétükkel rendkívül erősen befolyásolhatják a fiatal életvezetését, sokszor visszafordíthatatlan károkat okozva: droghasználat, pornográfia, nemi szerepek, identitás, internetfüggőség.

A függőség oka lehet genetikai, emellett erre az emberek ötven százaléka hajlamos is. Ezen kívül a diszfunkcionális család is nagy hatással van az egyén megküzdési stratégiáinak kialakulására. Nagy feladat az Y és a Z generáció közti szakadék szűkítése. Fő probléma az, hogy a boldogság iránti vágy nincs megfelelő módon helyre téve, kielégítve. Előadónk frappánsan összegezve elmondta, hogy a kamaszok a kortársaikhoz erősen kapcsolódnak, de ők nem tudnak érett dolgokat közvetíteni, pszeudo kötődéssel kapcsolódnak egymáshoz. Szerepeket játszanak csupán, mely nem jelent valódi segítséget. Nehézséget jelent, hogy a problémák és hiányok sokszor megoldatlanok-kibeszéletlenek. Van egy tájékozódási űr, melyben a szülő kompetensen segíthetne, de ehhez az összhangot meg kell találni, hogy szülőként támasza, iránytűje tudjon lenni gyermekének. Meg kell találni mindenkinek a saját helyét és szerepét, hogy a gyermek ne távolodjon el a szülőtől, s ne csak kortárs-befolyások érjék.

Ehhez a „visszataláláshoz” a kötődés hat pontját emelte ki az előadó:

  • Fizikai érintés
  • Példakép, minta
  • Lojalitás – engedelmesség
  • Fontosság érzése
  • Érzelmi intimitás
  • Ismertté válás – megismerni őt

Dr. Németh Zoltán az egyház szerepének a közösség, valahova tartozás lehetőségét tulajdonította, továbbá az értékek megismerését, közvetítését. Lényegesnek véli az élmény, szellemi élmények megtapasztalását, mindemellett a mintaadás, példamutatás jelenlétét, mely hatással lehet a fiatal jellemének alakulásában.

Az előadás során két kiváló könyvet is ajánlott a szakember, melyek mind a Z generációval kapcsolatos problémákat mutatják be, megoldási stratégiákat felvázolva:

  • Szabó Anna Eszter – Nagy Szilvia: Tudom, ​mit csinál a gyereked szombat éjjel!
  • Dr. Máté Gábor Dr. Gordon Neufeld: A család ereje – Ragaszkodj a gyermekeidhez!

A rendkívül aktuális és mélyreható előadást követően egy volt drogfüggő mutatkozott be a közönségnek. Czeller Péter multiaddiktív személyiségként illusztrálva magát, közel harminc évig használt különböző tudatmódosító szereket. Hiába a tehetség és a siker, a jómódú családi alap, amikor a szeretet hiánya és a negatív kortárs-hatás miatti drogfüggőség kialakulása olyan mélységekbe taszította őt, mely maradandó nyomokat hagyott benne fizikailag és lelkileg egyaránt.

Barátai támogatásával egy 12 lépéses programba kapcsolódott bele, mely segített a felállásban, absztinensként való továbblépésben. Jelenleg Pécsett a Bázis Addiktológiai Intézetben dolgozik, segítve a hozzá hasonlóan bajba jutott társait.

Az est befejezéséül az a kérdés fogalmazódott meg a témában, miszerint a megelőzés tekintetében mit tehet egy civil szerveződés? Dr. Németh Zoltán szerint fontos ez a kezdeményezés a fiatalok felé, érdemes lenne közös pontokat, helyeket létrehozni, egy jó gyakorlattal példázva a közösségteremtő eszköz hasznát. Elengedhetetlen a különböző oktatási intézmények megkeresése, felvilágosító programok szervezése.

Ehhez kapcsolódóan a kezdeményezés mellé állt és egyben támogatásáról biztosított Marxerné Csikós Ildikó, a Mohácsi Járási Hivatal Hatósági, Építésügyi, Gyámügyi és Igazságügyi Osztály osztályvezetője, illetve Fehér László a helyi Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat Intézményvezetője,egyben a Sebaj Egyesület elnöke.

A előadás prezentációja a link alatt elérhető PDF formátumban.

Galéria